Pozwy o korzystanie z kapitału – efekt wysokiej skuteczności Frankowiczów w walce z bankami
Jeszcze do niedawna, kiedy wyroków było znacznie mniej, banki „przymykały oko” na wygrane swoich klientów i pozostawiały takie sprawy zamknięte. Jednak lata 2020 i 2021 przyniosły Frankowiczom tyle wygranych z bankami (zobacz: wygrane w CHF), na poziomie skuteczności nawet 98%, że wyroki te przestały być przez banki traktowane jako przypadkowe. Co więcej, fala kolejnych pozwów została uznana za ryzyko, które może zatrząść istotnie kondycją finansową całego sektora bankowego. Z tych względów banki rozpoczęły kontrofensywę polegającą na pozywaniu swoich klientów (nawet w trakcie procesów) o zwrot domniemanego wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego kapitału, które w procesie o unieważnienie całej umowy zostało anulowane.
Pozwy banków o korzystanie z kapitału a ochrona prawa unijnego i krajowego
Takie działania banków, zwłaszcza w stosunku do konsumentów, należy uznać za całkowicie nieuzasadnione prawnie i zmierzające do nieakceptowalnego nadużycia. Ideą unieważnienia wadliwej umowy kredytu we frankach jest z jednej strony naprawienie powstałej szkody u kredytobiorcy, z drugiej zaś odstraszenie banku od takich działań na przyszłość kosztem jego wynagrodzenia. Tymczasem formułowane przez banki pozwy zmierzają do uzyskania tego, co zostało wcześniej utracone właśnie ze względu na nieuczciwość samego banku przy zawarciu umowy z kredytobiorcą.
Kredytobiorcy w takich sytuacjach objęci są ochroną zwłaszcza prawa unijnego, w tym poszczególnych przepisów wynikających z Dyrektywy Rady EWG 93/13 (zwłaszcza art. 7 ust. 1). Na straży prawa wielokrotnie pozostawał także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (m.in. w wyroku TSUE z dnia 21 grudnia 2016 r., Gutiérrez Naranjo, sprawy połączone C‑154/15, C‑307/15 i C‑308/15, EU:C:2016:980, pkt 57; wyrok TSUE z dnia 14 czerwca 2012 r., Banco Español de Crédito, C‑618/10, EU:C:2012:349, pkt 65). Ponadto gwarancję ochrony kredytobiorców daje również nasz porządek krajowy, zwłaszcza niektóre przepisy kodeksu cywilnego.
Reprezentacja klientów przez Kancelarię w sprawach o korzystanie z kapitału
Z racji wieloletniego doświadczenia w sprawach Frankowiczów, w tym niespełna 200 uzyskanych już wyroków (również prawomocnych), jesteśmy jedną z pierwszych kancelarii adwokacko-radcowskich reprezentujących naszych Klientów w sprawach wytaczanych przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Aktualnie prowadzimy już kilkadziesiąt takich postępowań (w tym z pozwów: mBank S. A., Bank BPH S. A., PKO BP S. A., Bank Millennium S. A., Bank BNP Paribas S. A., Raiffeisen Bank International AG, Santander Bank Polska S. A., Santander Consumer Bank S. A., BOŚ Bank S. A., Credit Agricole S. A., Getin Bank S. A., Deutsche Bank Polska S. A., ING Bank Śląski S. A. i inne).
Nasza strategia obejmuje daleko idącą analizę prawa unijnego i krajowego, które uzasadniają oddalenie powództw banków zgodnie z istniejącą już linią orzeczniczą (w tym prawomocnymi wyrokami w tej materii chociażby w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie). W sprawach Frankowiczów dopiero zamknięcie takiej sprawy wygraną kończy ostatecznie postępowanie z bankiem i ostatecznie oznacza, że można pożegnać się z zaciągniętym kredytem.
Do współpracy zapraszamy nie tylko naszych Klientów ale również kredytobiorców, którzy wygrali wcześniej ze swoim bankiem bez naszego udziału. W sprawach związanych z pozwami banków o korzystanie z kapitału rozliczamy się bez wynagrodzenia prowizyjnego, bazując na stawkach opartych o minimalną taksę adwokacką (wynikającą z treści Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie).
Osoby zainteresowane pomocą zapraszamy do kontaktu pod adresem:
Pozostajemy z poważaniem,
Wspólnicy Kancelarii SOBOTA JACHIRA
Jędrzej Jachira i Adam Sobota